Wrastające paznokcie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wrastające paznokcie są skutkiem zwiększonego zagięcia płytki paznokciowej. Zapobieganie tej przykrej i bolesnej dolegliwości polega przede wszystkim na właściwym obcinaniu paznokci – na prosto, jeżeli płytka paznokcia jest bardzo gruba i twarda to można ją spiłowywać z wierzchu.
Nadmierny ucisk powoduje wybrzuszenie paznokcia i zagięcie ku dołowi jego brzegów, te zaś urażają otaczające części miękkie, w wyniku czego w obrębie wałów powstaje obrzęk i bolesność – stan zapalny. Głównie spowodowane jest to złym obcięciem paznokci. Gdy paznokieć dąży do odzyskania dawnego kształtu, wówczas wnika w rowek, powodując ból, obrzęk, zaczerwienienie, a często także zakażenie. Usunięcie tej dolegliwości polega przeważnie na nacięci paznokcia z boku i wyjęciu odciętego fragmentu cążkami lub dłutkiem.

Częstym problemem jest wrastanie kąta lub ciernia w wał paznokciowy: objawem jest zaczerwienienie i ból podczas ucisku, co prowadzi do zapalenia i nadmiernej granulacji. W przypadku zaawansowanego stadium, należy udać się do lekarza. Jeżeli wrastanie jest nieskomplikowane, a ból niewielki, można wykonać zabieg w gabinecie specjalistycznej pielęgnacji stóp. Jego podstawą jest usunięcie wrastających części paznokcia. Jeśli zostawimy źle obcięte paznokcie, z ostrym kątem lub cierniem, ból nie ustąpi i może dojść do zapalenia. Regułą jest "Usunąć tyle ile trzeba, ale tak mało, jak tylko można"! . Lekarz może założyć specjalną klamrę na wrastający paznokieć.

LECZENIE

Do pielęgnacji w domu jest zalecany płyn do wrastających paznokci, obcinanie
paznokci na prosto i noszenia wygodnego obuwia. Aby płytka mogła powrócić w naturalny rowek, kawałek waty nasącza się w witaminie E lub w płynie do wrastających paznokci wkłada delikatnie patyczkiem między rowek a płytkę. Opatrunki należy zmieniać codziennie.

Polecam:

1. Paznokieć i wał paznokciowy dobrze oczyścić i zdezynfekować.

2. Przy pomocy ostro zakończonych cążek odciąć i usunąć wrastający cierń paznokcia lub jego kąt.

3. Nagniotki i zrogowacenia naskórka na wale paznokciowym dokładnie usunąć.

W przypadku stanu zapalnego należy poczekać, aż dolegliwości ustąpią.

Jeżeli mamy do czynienia z wrastaniem paznokcia spowodowanym przez deformację płytki paznokciowej należy koniecznie zastosować klamrę. Klamra powoduje prawie natychmiastową ulgę. W celu uzyskania trwałej poprawy należy kontynuować stosowanie klamry wielokrotnie.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*