Wole – kłopotliwy problem chorych na tarczycę

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Choroby tarczycy, prócz zaburzania działań wielu funkcji w naszym organizmie mogą objawiać się też powiększeniem tego gruczołu, czyli tak zwanym wolem. Jest to poważny problem nie tylko medyczny, ale i estetyczny.

Wole powstaje z powodu przerostu masy tarczycowej, wywołanej nieprawidłowością działania gruczołu. Może pojawić się zarówno przy niedoczynności, jak i przy nadczynności tarczycy. Często jego pojawianie się (tzn. postępująca deformacja, jakby tycie) szyi jest pierwszym objawem alarmującym, jeżeli pacjent inne niedomagania uznał za efekt zmęczenia, stresu lub skutek innych chorób.

Ważne: zwróć uwagę na rodzaj wola

Wole najczęściej powstaje w odcinku szyjnym, występują jednak również inne rodzaje: zamostkowe (górna część w obrębie szyi, część dolna schodzi aż za mostek) oraz śródpiersiowe (część dolna usytuowana jest w śródpiersiu). Ogromne znaczenie ma budowa wola oraz jego wielkość: może składać się tylko z miąższu tarczycy, bądź posiadać wyraźnie wyczuwalne guzki. Guzki zazwyczaj nie mają charakteru nowotworowego, a jedynie koncentrują w jednym punkcie całe wychwytywanie jodu, co praktycznie paraliżuje pracę całego gruczołu. Niekiedy zaś są to łagodne torbiele, z których wystarczy odessać wypełniający je płyn.

Ważna jest również wielkość guza: im większy, tym większe zagrożenie, że będzie uciskał inne narządy (zwłaszcza tchawicę) i utrudniał oddychanie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozróżnia się trzy stopnie wielkości wola:

I° – tarczyca niewidoczna przy normalnym ustawieniu szyi, uwidacznia się dopiero po odchyleniu głowy do tyłu

II° – tarczyca widoczna przy normalnym ustawieniu głowy, nie deformuje bocznych zarysów szyi, widoczne uwypuklenie szyi przy oglądaniu z profilu

III° – tarczyca bardzo duża, widoczna z daleka, deformuje boczne zarysy szyi, mogą wystąpić objawy uciskowe, np. trudności w oddychaniu, ucisk na tchawicę i przełyk, ochrypły głos (ucisk na nerw krtaniowy).

Jak sobie z tym radzić?

Oczywiście, jeżeli zauważymy powiększenie wola, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza, który zaordynuje odpowiednie leczenie. Nie zawsze wole oznacza poważne kłopoty: niekiedy mamy do czynienia z tzw. wolem obojętnym, przy którym poziom hormonów tarczycy nie ulega zmianie. W innych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne (które ma przywrócić właściwy poziom hormonów) i/lub operację – usunięcie przerośniętej części miąższu tarczycy. W części przypadków wystarcza podanie jodu, jeśli (jak w niedoczynności) brak pierwiastka jest powodem kłopotów.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*