Wiosenne kichanie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wiosenne kichanie Tag: czym jest alergia    czynniki uczulające    leczenie alergii    objawy alergii    przyczyny alergii

Wiosna to niesamowity czas, w którym cała roślinność budzi się do życia po zimowym śnie. Jednak ta pora roku zdecydowanie nie sprzyja alergikom. Jak złagodzić wiosenne kichanie i cieszyć się z tak długo wyczekiwanej wiosny?

Główne przyczyny alergii

Co powoduje powstawanie niewłaściwej odpowiedzi układu immunologicznego w postaci reakcji uczuleniowej, która jest charakterystyczna dla wystąpienia symptomów alergii? Wywołują ją różnego rodzaju uczulające czynniki zewnętrzne, zwane również alergenami, na które w większym lub mniejszym stopniu mają wpływ uwarunkowania genetyczne oraz indywidualna wrażliwość na antygeny zewnątrzpochodne. A zatem najczęstszymi przyczynami powstawania reakcji alergicznych są tzw. substancje lotne w postaci różnych pyłków roślin obecnych w nadmiernej ilości w porze wiosennej, sierść zwierząt czy domowy kurz oraz wszelkiego rodzaju drobnoustroje takie jak grzyby i bakterie. Uczulają również nieliczne z pokarmów, w tym przeważnie mleko krowie i owoce cytrusowe, a także zawarte w gotowych produktach spożywczych konserwanty. Zdarza się i tak, że organizm reaguje alergią na związki chemiczne zawarte w przepisywanych przez lekarzy medykamentów i antybiotyków praz niektórych kosmetykach pielęgnacyjnych bądź farby do włosów. Nie wspominając już o wstrząsie anafilaktycznym po ukąszeniu owadów, a zwłaszcza pszczół. Jak widać, czynników sprawczych powstawania reakcji uczuleniowych jest bardzo dużo. Natomiast ich negatywny wpływ na układ odpornościowy, który reaguje nadwrażliwością jest indywidualną kwestią.

Podstawowe objawy alergii

Posiadając już wiedzę na temat najpopularniejszych alergenów przyczyniających się do wywoływania reakcji alergicznej, warto dowiedzieć się o jej charakterystycznych symptomach. Przeważnie odpowiedź układu immunologicznego następuje natychmiastowo po oddziaływaniu na niego niekorzystnego czynnika z zewnątrz. Mówi się wtedy o reakcji alergicznej typu pierwszego, czyli  anafilaktycznej. Objawiać może się ona na różne sposoby, z których najczęstszymi są przewlekły nieżyt nosa połączony z ciągłym kichaniem i łzawieniem oczu, oznak astmy oskrzelowej takich jak utrudnione oddychanie czy widocznych zmian skórnych w formie obrzęków bądź zaczerwienień i czerwonych krostek, czyli tzw. pokrzywki.

Jak leczyć alergię?

Powyżej wspomniane objawy są charakterystyczne dla reakcji uczuleniowych na skutek zetknięcia się z alergenem. Jednak nie zawsze świadczą one o tym, iż jesteśmy alergikami. W celu potwierdzenia bądź wykluczenia skłonności do alergii najpierw ustala się, czy ktoś z rodziny cierpiał na nią. Następnie wykonuje się specjalne testy diagnostyczne, które mają na celu wykryć, na co konkretnie jesteśmy uczelni. Zazwyczaj przeprowadza się testy skórne, podczas których wprowadza się do skóry niewielką dawkę alergenu, aby sprawdzić, czy zajdzie reakcja alergiczna. Leczenie alergii polega w głównej mierze na unikanie kontaktu z czynnikami uczulającymi w zależności od jego rodzaju. Dla przykładu jeżeli jesteśmy uczuleni na pyłki roślin warto zwracać uwagę na informację o ich stężeniu w powietrzu, a w przypadku ich najwyższego poziomu ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Jednak czasami profilaktyka alergii nie wystarcza i trzeba podjąć leczenie farmakologiczne za pomocą leków przeciwhistaminowych lub glikokortykosteroidów.

Poniżej lista preparatów, które pomogą Tobie w walce z “wiosennym kichaniem”:

Acatarick Allergy 10 mg, 10 tabletek powlekanych – innowacyjny suplement diety na alergię zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci powyżej 6 roku życia. Niezbędna pomoc w minimalizowaniu objawów alergicznych dotyczących nosa i oczu, która związane są z sezonowym i przewlekłym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz przewlekłej idiopatycznej pokrzywki.

Calcium Alergo Plus, 16 tabletek musujących –  posiada specjalne dobrany skład w postaci wapnia, cynku i kwercetyny, które skutecznie przynoszą ulgę w objawach alergicznych. Dlatego preparat ten jest szczególnie rekomendowany dla osób podatnych na alergię. Tabletki musujące o pysznym smaku pomarańczowym do rozpuszczania w wodzie.

Pantherin żel do nosa nawilżająco-łagodzący, 15 ml –  zawiera substancje czynne takie jak D-panthenol, gliceryna oraz karboksymetylocelulozą, które wytwarzają ochronną barierę na błonie śluzowej nosa, dzięki czemu zapobiegają jej wysychaniu oraz utrzymują prawidłowe nawilżenie. Nie tylko łagodzi powstałe podrażnienia, ale również przyczynia się do regeneracji błony śluzowej nosa.

Źródło zdjęcia: blisstree.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*