Trzymanie moczu – zagrożenia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Trzymanie moczu – zagrożenia Tag: problemy z moczem    trzymanie moczu    układ moczowy    układ moczowy choroby

                  Każdemu z nas zdarza się, że bardzo musimy opróżnić pęcherz, ale nie mamy gdzie. Zdarza się, że przerwa w pracy czy w szkole już dawno się skończyła, a my nie zdążyliśmy pójść do toalety, więc musimy wytrzymać do kolejnej przerwy. Jest to klasyczne trzymanie moczu, które niestety może prowadzić za sobą zagrożenia dla naszego zdrowia. Po pierwsze gdy skupiamy się na zwarciu pęcherza, aby nie popuścić nie możemy skupić uwagi na innych zadaniach, a także niesie to za sobą dyskomfort psychiczny co czasami jest jeszcze gorsze. Długie nietrzymanie moczu może powodować dysfunkcje pęcherza oraz inne schorzenia. Jednakże po kolei zacznijmy od tego z czego składa się mocz i skąd pochodzi.

Mocz nazywany także uryną jest wytwarzany w nerkach i w nim wydalane są z organizmu produkty przemiany materii, które są bezużyteczne albo szkodliwe. Wiele osób mawia „Nie trzymaj wroga”. Powiedzenie to odnosi się właśnie do uryny i ma swój sens, skoro w moczu znajdziemy substancje szkodliwe dla nas jest to nasz wróg. Zdrowy człowiek wydala dziennie od 600 do 2500 ml, a zależy to przede wszystkim od tego ile płynów spożywamy. Dziennie człowiek powinien wypijać 1,5 l wody mineralnej plus inne napoje, ale nie każdy stosuje się do tych zaleceń. Jak można się łatwo domyślić w moczu znajduje się przewaga wody, aż 96%, 2,5% to azotowe produkty przemiany materii w tym niebezpieczny mocznik oraz 1,5 % soli mineralnych.

Jakie zagrożenia niesie za sobą trzymanie moczu?
Najgroźniejsze to uszkodzenie dróg moczowych, na przykład pęcherza moczowego, moczowodów a nawet nerek. Może też wystąpić stan zapalny dróg moczowych. Wstrzymanie moczu powoduje również przetrzymanie bakterii i innych szkodliwych zawartości, przez co właśnie łatwo dochodzi na zapaleń. Jednak choroby te możemy zafundować sobie sami, a co wtedy, gdy nie możemy oddać moczu, ponieważ go nie ma tam gdzie powinien być?

Zastój moczu

Gdy rano wychodzimy z domu większość osób idzie do toalety. W ciągu dnia możemy zwyczajnie nie odczuwać potrzeby oddania moczu lub zapominamy kiedy ostatni raz byliśmy w tym celu w toalecie. Jednak przetrzymywanie moczu czy to na siłę, czy dlatego, że nie możemy skorzystać z toalety czy przez nasz organizm, jest bardzo szkodliwe. Gdy jednak nie oddajemy moczu tak często jak powinniśmy, a spożywamy duże ilości płynów warto udać się do lekarza, ponieważ może to być anuria, czyli niemożność oddawania moczu.

Anuria ma trzy główne powody: niedrożność cewki moczowej, niezdolność mięśnia pęcherza moczowego do skurczu oraz zaprzestanie wytwarzania moczu przez obie nerki. Czasami zdarza się, że jednak zdołamy oddać skoncentrowany mocz, wtedy jest to zupełnie inne schorzenie. Panowie mogą cierpieć na powiększenie prostaty co powoduje niemożność oddawania moczu. Wszystkich może dosięgnąć kamica nerkowa czy zwężenie cewki moczowej, odmiedniczkowe zapalenie nerek, wstrząs czy uraz.

Co robić?

Jeśli nie mamy żadnych problemów z oddawaniem moczu, ale często zdarza się nam, że odczuwamy tę potrzebę w najmniej odpowiedniej chwili warto wprowadzić kilka zmian w swoim życiu. Przed wyjściem z domu nawet blisko idźmy do toalety. Podczas przerw w pracy lub w szkole, nawet gdy nam się nie chce idźmy do toalety. Można też ograniczyć wypijanie moczopędnych herbat, głównie tych wspomagających odchudzanie oraz ogólnie napoi, jednak warto wypijać przynajmniej 1,5 l wody mineralnej dziennie. Jeśli jesteśmy w pracy lub w warunkach, gdzie nie ma toalety wypijajmy jak najmniej, aby tylko nie czuć pragnienia. Natomiast w domu pijmy nieco więcej, ale wciąż nie za dużo, aby nie trzeba było przetrzymywać moczu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*