Trądzik różowaty – Rosacea

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Trądzik różowaty to problem ludzi dorosłych, który objawia się występowaniem łojotoku, zaczerwieniem skóry będącym reakcją na zdenerwowanie czy ciepło.
Jego pojawieniu się sprzyjają zaburzenia przewodu pokarmowego (niedokwaśność soku żołądkowego) oraz zaburzenia wewnątrzwydzielnicze, ryzyko jego wystąpienia zwiększa się, gdy w naskórku znajdują się roztocza i drożdżaki.
Trądzik różowaty dotyka głównie kobiety w okresie menopauzy i jest widoczny przede wszystkim na skórze twarzy.

Objawy trądziku różowatego

Pierwsze objawy trądzika to trwały rumień i pajączkowate rozszerzenia naczyń krwionośnych. Z czasem zaczynają pojawiać się czerwone grudki i krostki oraz uczucie swędzenia i pieczenia skóry. Stadium zaawansowane ma postać zapalnych guzków i nacieków.
U mężczyzn, na nosie pojawiają się guzowate twory, które ulegają zniekształceniu. Skóra staje się błyszcząca, tłusta, czerwona, naczynka krwionośne poszerzają się a gruczoły łojowe mają szerokie ujścia.

Zmiany skórne przypominające objawy trądzika różowatego mogą wystąpić w okolicy ust i są wywołane stosowaniem maści sterydowych, które należy odstawić i zastosować leczenie jak w przypadku zwalczania trądzika różowatego.

Czego unikać?

Chorujący na trądzik różowaty powinni wystrzegać się nasłoneczniania chorej skóry, dlatego zaleca się stosowanie kremów z filtrami chroniącymi przed promieniami UVA i UVB co najmniej z faktorem 20 przez cały rok przed wyjściem na zewnątrz.
W swojej diecie chorzy powinni wyeliminować spożywanie zbyt gorących i zbyt zimnych pokarmów, pikantnych smaków, ostrych serów, mocnej kawy i alkoholu.

Czego używać?

Chorującym na trądzik różowaty zaleca się sięgnięcie po delikatne kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej i skłonnej do alergii, które nie zawierają konserwantów, barwników, są bezzapachowe. Skórę twarzy można przemywać 2% roztworem kwasu bornego lub wapienną wodą.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenie trądziku różowatego wymaga przyjęcia doustnych antybiotyków. W zależności od natężenia choroby okres ich przyjmowania może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, jednak ze względu na kondycję wątroby z przerwami.
Zaleca się także przyjmowanie witaminy PP i B2. Bezpośrednio na skórę stosuje się maści lub żele (np. Metronidazol), pudry lub kremy zawierające w swoim składzie antybiotyki.
Nieleczona postać trądziku różowatego wymaga zabiegu chirurgicznego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*