Suplementacja witaminami u dzieci

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Suplementacja witaminami u dzieci Tag: karmienie niemowląt    karmienie piersią a suplementy    suplementacja witamin u niemowlaka    znaczenie witamin D i K

Ostatnimi czasy bardzo modne stało się stosowanie preparatów wielowitaminowych. Nawet jeszcze na długo przed zajściem w ciążę rekomenduje się ich używanie w celu zapewnienia jak najlepszego rozwoju przyszłemu potomkowi. Jednak jak wygląda to w przypadku niemowląt i małych dzieci? Czy one również potrzebują wzbogacenia codziennej diety o porcję dodatkowych witamin i mikroelementów?

Karmienie piersią a suplementy diety

Jak powszechnie wiadomo, mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla noworodka. Zaleca się karmienie piersią nawet przez pierwsze dwa lata życia dziecka, a przynajmniej przez pół roku po jego narodzinach. Natomiast w 5. i 6. miesiącu można zacząć urozmaicać dietę i wzbogacać o warzywne bądź owocowe przeciery i zupki. Dieta matek karmiących piersią różni nieco od diety stosowanej w trakcie ciąży. Najważniejsze jest dostarczania właściwej dawki mikroelementów wraz z pożywieniem, które następnie przechodzą do mleka. Niektóre preparaty przeznaczone do uzupełniania niedoboru witamin i minerałów podczas ciąży są również polecane dla matek karmiących piersią, jak np. Pharmaton Matruelle czy Prenatal DHA z alg. Warto stosować je szczególnie w przypadku, gdy zdajemy sobie sprawę, iż nasza codzienna dieta nie jest w stanie dostarczyć naszemu szkrabowi odpowiedniej porcji mikroelementów.

Niezbędne witaminy D i K

Generalnie mleko matki jako najlepszy pokarm dla niemowląt zawiera w sobie odpowiednią dawkę witamin i minerałów. Dlatego też dzieci nie potrzebują bezpośredniego podawania preparatów multiwitaminowych. Jedynymi wyjątkami są dwie witaminy: D i K. Są one niezwykle ważne dla niemowląt, a ich niedobory wiążą się z poważnymi problemami zdrowotnymi w przyszłości. Pierwsza z nich służąca głównie jako budulec układu kostnego pomaga we wzroście kości i ich prawidłowym wypełnieniu. Natomiast jej niedobory, zwłaszcza w dzieciństwie, są przede wszystkim skutkiem krzywicy, ale również sprzyjają schorzeniom metabolicznym, alergicznym oraz autoimmunologicznym. Najprostszym i naturalnym sposobem pozyskania witaminy D przez organizm jest głównie ekspozycja na światło słoneczne, czyli jak najwięcej spacerów na świeżym powietrzu z dzieckiem. Jednak jej synteza jest zaburzona przez stosowanie kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi oraz coraz częstsze przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach. Co zatem można zmienić, żeby witamina D była lepiej przyswajana za sprawą promieni słonecznych? Ochrona przed intensywnym słońcem jest konieczna ze względu na wrażliwą skórę niemowlaka. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest jak najczęstsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Pomimo tego lekarze wręcz zalecają profilaktykę w postaci dodatkowego uzupełniania witaminy D codziennie już od momentu narodzin do końca pierwszego roku życia za pomocą przeznaczonych do tego suplementów diety, niezależnie od metody karmienia piersią bądź mlekiem modyfikowanym. Identycznie sytuacja wygląda z witaminą K, która odpowiada m.in. za krzepnięcie krwi oraz posiada  właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Chroni noworodka przed niebezpieczną chorobą krwotoczną, zapobiegając krwotokom. Suplementacja witaminą D jest zalecana u dzieci od drugiego tygodnia życia do początku 4 miesiąca.

Przedstawiamy listę suplementów diety z naszej apteki, których stosowanie uzupełni dietę Twojego maluszka we właściwą dawkę witaminy D i K:

KiD-Vitum, witamina K i D dla niemowląt, 36 kapsułek – preparat witaminowy przeznaczony do postępowania dietetycznego dla niemowląt karmionych piersią do stosowania od 2 tygodnia życia do ukończenia 3 miesiąca życia. Witamina D i K zamknięta w wygodnej do użycia kapsułce typu twist-off, z której wyciska się zawartość bezpośrednio do ust dziecka lub ściągniętego mleka matki.

Bobik DK (Vit.D3+Vit.K), 30 kapsułek otwieranych twist-off – suplement diety zapewniający odpowiednią podaż witaminy D3 i K1 u dzieci karmionych wyłącznie piersią. Wspiera właściwy wzrost i rozwój układu kostnego dziecka oraz odpowiada za prawidłowy proces krzepliwości krwi. Do stosowania od 2 tygodnia do ukończenia 3 miesiąca życia.

D-Vitum, witamina D dla niemowląt, 36 kapsułek twist-off – suplement diety z witaminą D przeznaczony dla niemowląt w przypadku jej niedoborów w organizmie oraz w profilaktyce krzywicy. Niezbędna do prawidłowego rozwoju kości i zębów. Wygodna kapsułka twist-off umożliwia wyciśnięcie preparatu bezpośrednio do ust dziecka bądź pokarmu matki.

Źródło zdjęcia: male-dziecko.wieszjak.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*