Stres a łysienie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Stres niewątpliwie wpływa na nasze zdrowie i jakość naszego życia. Niestety, czasy są dzisiaj takie, że właściwie większość spraw załatwiamy w pośpiechu, zastanawiając się, w jaki sposób załatwić te, które jeszcze nam zostały. Doba, która ma niestety tylko 24 godziny, nie ułatwia nam tego zadania. Choć pewnie gdyby miała i 48 godzin i tak na niewiele by się to zdało. Jesteśmy w ciągłym ruchu, ciągle gdzieś biegniemy, ciągle jakieś sprawy są jeszcze nie załatwione.

A wszystko to jest niezwykle stresujące. Oczywiście taki styl życia odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu. Mamy jako społeczeństwo kłopoty z zasypianiem, trawieniem, koncentracją. Cierpi na tym nasz układ immunologiczny i układ krwionośny. Coraz częściej zapadamy na choroby krążenia, cukrzycę i najsłynniejsza chorobę XX wieku – raka.
Jeżeli jednak nie dotyczy nas to aż w takim stopniu, to na pewno dostrzegamy problem sytuacji stresogennych w innych dziedzinach naszego życia. Stres bowiem działa niekorzystnie nawet na wygląd naszych włosów. Pod wpływem sytuacji stresowych wygląd naszych włosów może się znacznie pogorszyć, do tego stopnia, że mogą one zacząć wypadać.

Sytuacje, które są bardzo traumatyczne w naszym życiu mogą spowodować nawet całkowitą utratę włosów z dnia na dzień. W badaniach, które przeprowadzono na osobach cierpiących z powodu utraty włosów, wykazano, że gwałtownie podniósł się w ich organizmie poziom prolaktyny – hormonu, który wydziela się po porodzie i ułatwia produkcję mleka.

Udowodniono, że hormon ten ma niekorzystne działanie na cebulki włosowe. Między innymi dlatego kobietom w okresie laktacji towarzyszy zwiększone wypadanie włosów. Taka sytuacja prowadzi do stanów lękowych i do zwiększenia stresu, a co za tym idzie na dostarczeniu kolejnych niekorzystnych dawek do organizmu. Jest to proces tak zwanego błędnego koła.

Kolejną przyczyną łysienia, która dotyczy połączenia stresu z wypadaniem włosów jest nadmierne wyrywanie sobie włosów. Wyrywanie włosów najczęściej pojawia się w stanach tak zwanego przeciążenia stresowego i w stanach głębokiej depresji

Leczenie tego typu schorzeń nie jest łatwą sprawą. Wymaga bowiem konsultacji specjalistów różnych dziedzin. Najlepiej współpracy internisty i psychologa, którzy opracują najlepsza strategię dla chorego.

Innym sposobem –bardziej domowym – jest próba odstresowania się na własną rękę. Można to zrobić przy ulubionej muzyce lub kieliszku dobrego wina. Można również urządzić sobie ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków relaksujących – lawendowego lub waniliowego.

Brak stresu, to lepsza jakość życia i piękniejsze włosy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*