Sprawdzamy skuteczność ketonu malinowego

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Prawie 40% dorosłych Amerykanów cierpi na nadwagę, ponad połowa z nich na otyłość.  Zwiększona ilość tkanki tłuszczowej staje się plagą chorobową prawie we wszystkich wysoko rozwiniętych krajach. Według statystyk rocznie wydaje się miliardy euro na leczenie skutków otyłości, dlatego wciąż inwestuje się dodatkowe pieniądze na poszukiwanie bezpiecznego i skutecznego preparatu odchudzającego.  Potencjalnym kandydatem jest  keton malinowy, który został przedstawiony w programie Dr Oz jako „odchudzający cud w butelce”.

Co to jest keton malinowy?

Keton malinowy to związek chemiczny, który można znaleźć w owocach czerwonych malin (Rubus idaeus). Ze względu na wysoko cenione właściwości organoleptyczne związek ten od dawna jest stosowany jako dodatek aromatyczny w żywności, napojach, a nawet kosmetykach. Jednak dopiero teraz światło dzienne ujrzały jego potencjalne korzyści dla zdrowia. Niestety w owocach malin zawartość ketonu malinowego jest niewielka, co teoretycznie czyni tez związek trudnodostępnym i drogim. Jednak naukowcy opracowali syntetyczne metody otrzymywania ketonu malinowego.
 

Czy keton malinowy naprawdę odchudza?

Dosyć ograniczone, ale jednak przeprowadzone badania naukowe sprawdzające wpływ ketonu malinowego na odchudzanie wykazały stymulowanie wydzielania adiponektyny. Jest to hormon, który silnie reguluje szybkość utleniania kwasów tłuszczowych oraz działa jako inhibitor odkładania się tkanki tłuszczowej. Pierwsze testy kliniczne zostały wykonane na wyhodowanych komórkach tłuszczowych ssaków. Pomiary były wykonywane co 24-48 godzin i miały na celu scharakteryzować wpływ 10 mg ketonu malinowego na szybkość utleniania kwasów tłuszczowych. Okazało się, że szybkość lipolizy zwiększyła się prawie o 300%, a wzrost stężenia adiponektyny wyniósł prawie 100%.

W próbie kontrolnej podczas diety wysokotłuszczowej masa ciała wzrastała średnio o 20%, natomiast u szczurów , którym podawano keton malinowy przyrost masy ciała był nie większy niż 7%.

Czy keton malinowy wywołuje skutki uboczne ?

Wszystkie produkty naturalne mogą wywoływać reakcje alergiczne. Ponieważ związki obecne w malinach wywołują skurcz mięśni gładkich, keton malinowy nie powinien być stosowany przez kobiet w ciąży i te karmiące piersią. Nie należy stosować tabletek odchudzających zawierających ten ekstrakt w trakcie stosowania leków z warfaryną, np. Coumadin czy Jantoven, ponieważ może zostać osłabione ich działanie. Keton malinowy ma budowę strukturalną bardzo podobną do synefryny, która jest silnym antyoksydantem, dlatego osoby cierpiące na nadciśnienie lub choroby serca powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania tych tabletek odchudzających.

Wciąż trwają poszukiwania cudownego leku na otyłość. Wyniki otrzymane podczas badań laboratoryjnych ketonu malinowego są bardzo obiecujące i jak najbardziej realistyczne. Jednak warto mieć na uwadze, że jakikolwiek sposób utraty wagi zawsze powinien być połączony ze zdrową i świadomą dietą oraz codzienną porcją ćwiczeń fizycznych.
 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*