Rzeżączka – informacje ogólne

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Plakat z okresu II Wojny Światowej ostrzegający żołnierzy przed chorobami wenerycznymi – w tym rzeżączką

Rzeżączka do choroba weneryczna, czyli infekcja przenoszona drogą płciową. Za występowanie objawów odpowiada bakteria dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae). Drobnoustrój ten w sprzyjających warunkach bardzo szybko się namnaża. Przyjazne dla niego środowisko musi charakteryzować się ciepłem i wilgocią. Bakteria może więc występować w układzie rozrodczym, w szyjce i wnętrzu macicy, jajowodami czy cewką moczową. Dwoinka rzeżączki może występować również w jamie ustnej, gardle czy w okolicach odbytu.

Najczęściej doświadczane są nią osoby w grupie 15-25 lat, z reguły są to nastoletnie kobiety mające wielu partnerów seksualnych. W wielu wypadkach tak silnie rozwinięte nieprzestrzeganie zasad higieny seksualnej powoduje, że młoda osoba zaraża się nie tylko rzeżączką, ale i chlamydiozą.

Warto mieć na uwadze to, że do zakażenia nie musi dojść przez kontakt seksualny. Można się zarazić rzeżączką przez korzystanie z przedmiotów codziennej higieny, które wcześniej używane były przez nosiciela bakterii. Zarazić się mogą również dzieci, które rodzi matka będąca nosicielką.

Objawy rzeżączki zależą od płci nosiciela. U mężczyzn może się ona objawiać bolesnym i trudnym oddawaniem moczu i ropnymi wyciekami z cewki moczowej. Kobiety natomiast mogą doświadczać upławów czy zaburzonego cyklu miesiączkowego. Nieleczona rzeżączka rozszerza się na cały układ moczowo-płciowy powodując ropnie, stany zapalne a nawet bezpłodność. Co ciekawe bakteria ta swoją działalnością może uszkodzić też inne organy wewnętrzne – np. serce. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i leczenie, z reguły polegające na podaniu wysokich dawek penicyliny.

Bakterie rzeżączki mogą również wywołać objawy dotyczące jamy ustnej i odbytu, w przypadku odpowiednio seksu oralnego i analnego. Zakażenie jamy ustnej może wiązać się z jego zaczerwienieniem, pobolewaniem, opuchnięciem. Zarażenie tego rejonu może skończyć się spuchnięciem węzłów limfatycznych w szyi. Rzeżączka, która zaraziła okolicę odbytu, będzie powodowała jego zaczerwienienie i opuchnięcie. Występować mogą również krwawienia, podrażnienia i ogólne swędzenie. Przejdź do odpowiedniego działu by dokładniej poznać tę chorobę.Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*