Różne oblicza depresji

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Różne oblicza depresji Tag: depresja    depresja endogenna    depresja statystyki    Dzień Walki z Depresją    leczenie depresji

Depresja jest najpowszechniejszą chorobą psychiczną, która przynależy do zespołu zaburzeń afektywnych, czyli odnoszących się do nastroju i stanu psychicznego. Można podzielić je na jednobiegunowe bądź dwubiegunowe i wlicza się w nie również epizody maniakalne, depresyjne zaburzenie osobowości zwane dystymia oraz mieszaną cyklotymię, w której na przemian występują hipomania i subdepresja. Jednak już sama depresja posiada różnoraki charakter, począwszy od standardowej jej ciężkiej postaci w formie depresji endogennej, sezonowe zaburzenie afektywne, depresję poporodową, kończąc na depresji dwubiegunowej. Alarmujące statystki dotyczące odsetka zachorowań na to schorzenie psychiczne przyczyniło się do zainicjowania Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który w Polsce jest obchodzony 23 lutego.

Zatrważające statystyki

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) odnotowała, że na depresję choruje 121 milionów ludzi. Oznacza to, iż jest ona na miejscu czwartym wśród najpoważniejszych problemów zdrowotnych na całym świecie. Szacuje się, że depresja w 2020 roku będzie zajmować już drugie miejsce za schorzeniami układu krwionośnego. Natomiast w Polsce statystyki również nie wypadają zbyt optymistycznie. Wynika z nich, że nawet co dziesiąty Polak cierpi na depresję. Przypuszcza się także, iż 60% osób chorujących na to zaburzenie psychiczne nie korzysta z pomocy doświadczonego psychologa lub psychiatry. W dodatku problem z każdym rokiem będzie się prawdopodobnie powiększać ze względu na pośpieszne tempo współczesnego życia i pogłębiający się kryzys ekonomiczny, które generują silny stres i lęk przed niepewnością jutra. Ponadto depresja jest zaburzeniem psychicznym, które może dopaść każdego bez względu na status materialny i wiek, ale zazwyczaj jest znamienna dla osób pomiędzy 35. a 55. rokiem życia. Chociaż ocenia się, że to kobiety są bardziej narażone na zachorowanie na nią aż o trzy razy częściej niż mężczyźni. Jednak odsetek dokonanych prób samobójczych nadal jest największy u płci męskiej. To najczęstsza przyczyna śmierci u 20-30% osób ze skłonnością do stanów ciężkiej depresji.

Czy cierpię na depresję?

Najważniejsze w depresji jest podjęcie natychmiastowego leczenia, które związane jest z poszukaniem specjalistycznej pomocy u doświadczonego psychiatry. W główne mierze polega ono na podawaniu silnych lekarstw przeciwdepresyjnych, które są dostępne wyłącznie na receptę, poddaniu się psychoterapii, terapii snem, a w naprawdę ciężkich przypadkach depresji endogennej – na elektrowstrząsach, które obecnie są jak najbardziej bezbolesne i bezpieczne. Współcześnie bardzo rzadko jest praktykowana lobotomia, tj. psychochirurgia, która jest poważnym i niebezpiecznym zabiegiem operacyjnym. Jednak zanim podejmie się jakiekolwiek lecznicze działania, trzeba zdiagnozować depresję i uzmysłowić sobie problem, a także jego zagrożenia dla pogorszenia jakości życia, a nawet jego utraty wskutek pojawienia się myśli samobójczych. W medycynie przyjmuje się, iż depresję można rozpoznać po przynajmniej dwutygodniowym okresie obniżonego samopoczucia i zauważalną utratą zainteresowania wykonywanymi do tej pory bez większych problemów czynności, które już nie sprawiają żadnej radości. Sprawdzoną wiedzę, która pomoże nam zdiagnozować u siebie podejrzenie depresji jest tzw. test Becka stworzony w 1961 roku. Znalazł on zastosowanie jako popularne badanie psychologiczne, wykorzystywane nawet w swojej pracy przez psychiatrów. Jego dodatkową zaletą jest fakt, że dzięki niemu można nie tylko zdiagnozować obecność depresji, ale również nasilenie jej symptomów. Wypełnienie testu Becka nie jest czasochłonne i zajmuje tylko kilka minut. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy chorujesz na depresję, możesz go rozwiązać w domu przez Internet. Znajdziesz go na stronie internetowej Centrum Psychoprofilaktyki i Psychoedukacji pod adresem: http://www.cpp.info.pl/index.php?go=beck1.

W łagodnych dolegliwościach ze strony układu nerwowego nieocenioną pomocą stają się  suplementy diety dostępne w Twojej aptece bez recepty:

FemiMag z melisą, 30 tabletek powlekanych – to unikatowy preparat magnezowy stworzony specjalnie z myślą o kobietach i ich osobliwych potrzebach. Wyjątkowe połączenie 100% dawki magnezu z wysoką zawartością żelaza skutecznie zwalcza zmęczenie wynikające z osłabienia organizmu, a także pomaga zachować prawidłową produkcję czerwonych krwinek i hemoglobiny. Dodatkowo wzbogacony został również o witaminę B6, która wspomaga regulację aktywności hormonalnej, a także melisę posiadającą właściwości relaksujące i wyciszające.

NeoPersen Forte, 20 kapsułek – wyjątkowa kompozycja składników pochodzenia naturalnego, które są tradycyjnie stosowane w sytuacjach stresowych i przy trudnościach z zasypianiem. Zawartość dużej dawki ekstraktu z liści melisy i ekstraktu z koszyczka rumianku efektywnie łagodzą nerwy i wspomagają wyciszenie organizmu. Magnez i witamina B6 wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Natomiast ekstrakt z korzenia różeńca skutecznie wzmacnia odporność na stres.

NeoMag Stres, 50 tabletek – bogactwo składników tego suplementu diety, czyli magnezu, witaminy B6, ekstraktu z ziela melisy oraz szyszek chmielu, ułatwia prawdziwe odprężenie się i uspokojenie nerwów po ciężkim dniu. Stosowanie preparatu wpływa przede wszystkim na poprawienie samopoczucia zarówno psychiczne, jak i fizycznego.Powstał on w odpowiedzi na stres i jego negatywne skutki, które sieją spustoszenie nie tylko w układzie nerwowym, ale i w całym organizmie.

Valerin Sen, 20 tabletek – szczególnie polecany osobom, które cierpią na bezsenność i mają problemy z zasypianiem, a przyczyną ich są wzmożone stany napięcia nerwowego i niepokoju. Składniki suplementu diety: ekstrakty roślinne z ziela melisy, szyszek chmielu, korzenia kozłka lekarskiego oraz magnez uspokajają oraz ułatwiają natychmiastowe zaśnięcie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*