Objawy nadczynności tarczycy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Tarczyca to gruczołem, którego praca reguluje krążenie, przemianę materii, pracę układu nerwowego i rozrodczego oraz wiele innych procesów zachodzących w organizmie. Tylko równowaga biochemiczna tarczycy zapewnia jej prawidłową aktywność w układzie hormonalnym człowieka. Jak rozpoznać nadczynność tego gruczołu?

Zdrowa tarczyca sama „uczestniczy” w procesie regulacji swojej pracy, ponieważ zachodzi ujemne sprzężenie zwrotne między produkcją hormonu TSH przez tarczycę a pracą układu przysadki mózgowej i podwzgórza, które pobudzają ten gruczoł. Nadczynność tarczycy jest zarówno skutkiem, jak i źródłem groźnych chorób, dlatego należy rozpoznać ją jak najwcześniej.

Objawy nadczynności tarczycy

Ponieważ tarczyca znajduje się w przednio-dolnej części szyi, bezpośrednio pod skórą, większość osób kojarzy zaburzenia pracy gruczołu z tak zwanym wolem, czyli przerostem tarczycy. Czasami (chociaż nie zawsze) jest on widoczny z profilu przy normalnym ustawieniu szyi. Wole jest anomalią towarzyszącą nadczynności, ale też niedoczynności tarczycy oraz w stanach braku zaburzeń wydzielania hormonów przez tarczycę. U cierpiących na nadczynność tarczycy, wole wiąże się z chorobą Gravesa – Basedowa, wolem guzkowo – nadczynnym lub wynika z obecności gruczolaka toksycznego – pojedynczego guzka, który wychwytuje większość jodu, czym hamuje pracę całego gruczołu, prowadząc do jego przerostu.Do objawów nadczynności tarczycy należą również, występujące osobno lub łącznie:

– nadpobudliwość, kołatanie i przyśpieszona (ponad 100 uderzeń na minutę) praca serca;

– wzmożone pocenie się;

– duszność i nietolerancja gorąca;

– uczucie osłabienia i niechęć do wysiłku;

– spadek masy ciała;

– wzmożony apetyt;

– u kobiet zaburzenia menstruacji;

– u dzieci zaburzenia (zahamowanie bądź nagłe przyśpieszenie) wzrostu ciała;

– drżenie rąk;

– wytrzeszcz oczu;

– ciepła i wilgotna skóra.

Diagnostyka i leczenie

Nadczynność tarczycy wykrywa się stosując badania palpacyjne (sprawdzanie dotykiem rozmiaru, kształtu i twardości gruczołu), określając poziom hormonów tarczycy w organizmie a także poprzez ultrasonografię i scyntygrafię gruczołu. Leczenie również odbywa się pod indywidualnym nadzorem lekarza, a najczęściej stosowanymi środkami są środki obniżające aktywność tarczycy, naświetlania, częściowe wycięcie gruczołu. W celu opanowania objawów wynikających z pracy układu krążenia (takich jak tachykardia) stosuje się wspomagająco leki działające na ten układ.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*