Niedowłady mięśni – Jak skutecznie wspomagać leczenie?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wizyta u lekarza trwa krótko a Ty masz wiele pytań? Wiedza o regeneracji nerwów i poprawie funkcji mięśni odnerwionych metodami FES i EMG – biofeedback jest mało rozpowszechniona. Stosowanie tych metod może pomóc w powrocie do zdrowia, ale wymaga Twojego działania. Zacznij od małego kroku – przeczytaj ten artykuł.

Zaburzenia czynności mięśni i ukrwienia mogą powstać z wielu przyczyn:
urazów mięśni i nerwów, zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, udaru mózgu, przepukliny oponowo-rdzeniowej, mózgowego porażenia dziecięcego, cukrzycy, SM lub innych. Skutek jest podobny – mięśnie słabną, zanikają lub nie reagują prawidłowo, utrzymuje się spastyczność. Pogarsza się też ukrwienie, pojawiają się bóle, odleżyny lub trudno gojące się rany.

Zaburzenia ukrwienia na skutek nieczynności mięśni lub zmian neuropatycznych mogą powodować:

  • owrzodzenia podudzi,
  • trudno gojące się rany,
  • zimne stopy i dłonie,
  • choroba Raynauda,
  • chromanie przestankowe,
  • męczliwość
  • wzmożone napięcie mięśni
  • stany zapalne i przerost prostaty
  • zapalenia dolnych dróg moczowych.

Jeżeli jeden z wymienionych objawów dotyczy Ciebie lub bliskiej osoby, a dotychczasowe leczenie nie przyniosło oczekiwanych efektów – poznaj stymulację funkcjonalną (FES). FES to rodzaj łagodnej elektrostymulacji, wspomagającej organizm w procesach regeneracji nerwów, mięśni i innych tkanek oraz łagodzenie bólu. Można ją stosować wiele godzin dziennie, również u osób nieprzytomnych i pacjentów w stanie śpiączki.

EMG-biofeedback jest uznaną metodą diagnozowania i terapii wiotkich i spastycznych niedowładów mięśni. Umożliwia wizualizowanie nawet niewidocznych gołym okiem skurczów mięśni i pozwala na obniżanie spastyczności poprzez wzmacnianie ośrodkowych mechanizmów sterowania skurczem. Wystarczy ćwiczyć ok. 15 – 30 minut, przynajmniej dwa razy dziennie. Urządzenia do FES i BFDB są przenośne, bezpieczne i tanie. Ćwiczysz w domu, szpitalu lub ośrodku rehabilitacji, bez uciążliwych dojazdów czy dowożenia pacjenta na zabiegi.

W przypadku zaburzeń czynności mięśni warto wykonać badanie EMG-biofeedback i określić zakres kontroli skurczu i parametry stymulacji. O ruch w stawach czy pionizację musisz zadbać pod okiem rehabilitanta. FES ułatwi mu pracę dzięki złagodzeniu spastyczności oraz wzmacnianiu mięśni przez dziesiątki minut w ciągu dnia.

Od ponad 10 lat dostarczamy urządzenia do FES i EMG-biofeedback pacjentom i ośrodkom klinicznym. Oferujemy zestawy z różnymi typami elektrod i polską instrukcją obsługi. Jeżeli odwiedzisz nasz gabinet, w badaniu EMG-biofeedback – określimy właściwe parametry stymulacji. Tylko stosując nieprzerwaną rehabilitację można wiele osiągnąć. Nikt nie wzmocni mięśni za Ciebie a odbudowa zdolności sterowania skurczem wymaga czasu i ćwiczeń.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*