Kandydoza pochwy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Grzybica pochwy jest bardzo częstym schorzeniem występującym u kobiet. Rozwojowi choroby sprzyjają: antybiotykoterapia, trzeci trymestr ciąży, niskie pH pochwy, cukrzyca. Aktywność seksualna i doustne środki antykoncepcyjne mogą być również czynnikami sprzyjającymi zakażeniom krocza, sromu i całej okolicy pachwinowej. Objawy to intensywny świąd sromu, pieczenie, zaczerwienienie i kremowo-białe upławy. Grzybica pochwy jest zaraźliwa dla partnera – powoduje zakażenie grzybicze penisa.

Współczesny tryb życia sprzyja rozwojowi grzybic – siedząca praca, obcisła niebawełniana bielizna, obcisłe spodnie, korzystanie z basenów, saun. Grzybica pochwy w większości przypadków ma łagodny przebieg i nie powoduje powikłań. Jednak jest to bardzo uciążliwa choroba. Narządy płciowe kobiety są narażone na infekcje wirusowe, grzybicze i bakteryjne. Ważny jest by utrzymać prawidłową florę bakteryjną pochwy, zawierającą pałeczki kwasu mlekowego odpowiadającego za dobry poziom zakwaszenia pochwy – co chroni przed innymi bakteriami. Poza kwasem mlekowym prawidłowa flora bakteryjna zawiera małe ilości bakterii Escherichia coli, drobnoustrojów a również niektórych grzybów. W przypadku zachwiania równowagi bardzo łatwo i namnażanie się innych bakterii i grzybów, a co za tym idzie o infekcję.

Bateryjne zapalenie pochwy oraz Kandydoza pochwy to dwa główne schorzenia dróg moczowo-płciowych kobiety. Oczywiście w zapobieganiu wszelkim zakażeniom bakteryjnym i grzybiczym niezmiernie ważną rolę odgrywa higiena osobista. Używanie wspólnych ręczników, korzystanie z publicznych toalet, jak również nadmierna higiena to także czynniki ryzyka.

Objawy kandydozy pochwy to głównie:

  • Swędzenie, pieczenie i podrażnienie (również w czasie oddawania moczu)
  • Charakterystyczne białawe lub żółtawe upławy o konsystecji twarogu
  • Pieczenie w czasie stosunku lub po nim

Często mamy do czynienia z powracającymi infekcjami. W takim wypadku należy skłonić do badania również partnera – kandydoza może przebiegać bezobjawowo choć mogą też wystąpić czerwone plamki lub pęcherzyki, zaczeriwnienia, swędzenie.

Ważna w leczeniu grzybicy pochwy jest również dieta bogata w owoce, warzywa, pieczywo pełnoziarniste, jogurty, kefiry czy kiszoną kapustę i ogórki. Należy również w okresie największego zagrożenia i poczas choroby przyjmowac dodatkowo probiotyki – pomagające regulowac prawdiłową florę bakteryjną pochwy.

W przypadku częstych infekcji należy zwracać szczególną uwagę na noszenie przwiewnej, bawełnianej bielizny, ograniczenie używania tamponów, perfumowanych wkładek i podpasek, stosowanie płynów do higieny intymnej z kwasem mlekowym, ponadto unikanie saun, basenów, ograniczenie spożywania cukru.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*