Jak wyeliminować nieśmiałość

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Matka natura nas nie rozpieszcza. Z tego też powodu nie ma idealnych osób. Wszyscy jednak mogą (i powinni) w swoim życiu walczyć o to, aby ze swoimi małymi wadami walczyć. Pomaga to bowiem w codziennym życiu. Jedną z takich mało imponujących cech człowieka jest niesmialosc. Określenie „mało imponująca” jest dosyć subtelnym stwierdzeniem. Tacy ludzie doskonale wiedzą, ile tracą w życiu z winy tej cechy charakteru.

Przede wszystkim tracą na kontaktach międzyludzkich. W dzisiejszych czasach brak zapału, energiczności i odwagi powodują, że jest się zepchniętym na margines życia. Ludzie nieśmiali mają zazwyczaj gorszą pracę, gorszą płacę i tylko takie partnerki czy partnerów, którzy sami są mało odważni. Zazwyczaj z ich związków rodzą się dzieci wychowywane na wzór rodziców i w ten sposób koło się zamyka.

Chociaż żaden człowiek pozbawiony życiowej energii do zdobywania sukcesów nie życzy tego nikomu innemu, to nie potrafi nauczyć swych dzieci charyzmy i bojowości. Powyższe dowody ewidentnie wskazują na to, że z nieśmiałością trzeba walczyć. Czy można na tym polu odnieść sukcesy? Oczywiście. Jak mówi stare mądre porzekadło: chcieć znaczy móc!

Nieśmiałość – jak z nią walczyć?

Samodoskonalenie się wymaga nakładu pracy. Nie jest to zatem łatwa sprawa. Ale możliwa. Dwudziesty pierwszy wiek zmusza do tego, by odważnie iść przez życie. Niesmialosc nie jest trendy. Nieśmiałość nie pozwala spełniać marzeń, zdobywać kobiet (ani mężczyzn), piąć się po szczeblach kariery. Dlatego coraz bardziej modne stają się terapie psychologiczne.

Nieśmiałość eliminuje wiarę w siebie, psychoterapia ją buduje. Bardzo często można też spotkać w ofercie wielu firm kursy asertywności – to jest również dobra metoda walki z nieśmiałością. Nieśmiałym osobom pomagają również noszone przy sobie amulety czy talizmany. Nawet jeśli mają działać jedynie na zasadzie placebo, to i tak przyniosą zamierzony skutek. Mają w końcu podnieść poziom wiary w siebie – bez względu na to, czy zadziałają magicznie czy tylko podświadomie.

Nieśmiałym osobom bardzo pomaga życie w gronie przyjaciół. Oczywiście nie można takiej grupy stworzyć na zawołanie, lecz ci, którzy mają to szczęście, doskonale wiedzą, że przyjaciele są najlepszymi wspomagaczami w walce z nieśmiałością. Warto też w domowym zaciszu zrobić sobie listę wyzwań dla samego siebie, takie małe cele do zdobycia. Przykładem może być szeroki uśmiech dla sprzedawczyni w kiosku, przepuszczanie innych uczestników ruchu drogowego – również z uśmiechem na ustach i tym podobne. Takie małe wyrazy sympatii wzmogą poczucie bycia dobrym, a to wyrobi w nas nałóg uśmiechania się do obcych, co jest pierwszym krokiem do walki z tą przywarą.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*